Küba Gezi Notları 2 – 2015

CUBA P 094 81

Gidiş uçağımız KLM havayolları, aktarma yeri Amsterdam. İstanbul’dan yaklaşık 3 saat sonra Amsterdam’a vardık, yaklaşık 2 saat bekleyip bizi Havana’ya götürecek ana uçağımıza geçtik.

Havaalanında, yolcu beraberi sıvı taşınması kuralları çok sert. Bu konuda hiçbir şey yapamazsınız. O nedenle yanınızda içebileceğiniz kadar su bulundurun, uçağa geçerken su ve benzeri şeyler atılıyor.

KLM’nin servisi muhteşemdi. Eğer uçak şirketini seçmeniz gerekiyorsa KLM’yi tercih edebilirsiniz.

Hazır yeri gelmişken dönüş uçağından da bahsetmek isterim. Dönerken AirFrance ile Paris aktarmalı döndük. Hizmet konusunda Airfrance kesinlikle KLM’nin yakınına dahi yaklaşamaz.Uçuş boyunca, klima ayarının otomatik olması sebebiyle montla oturmayı tercih ettim, hatta bir ara şapka bile taktım. O nedenle uçağa binerken mutlaka yanınıza hırka, mont almanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca Havana ve tüm Küba genelinde kullandığımız tur otobüslerinde de aynı şekilde klima çok etkili. Mutlaka yanınıza şal, ince bir kazak ve ihtiyaç duyarsanız şapka almanızı öneririm.

Yolculuk için rahat bir pantolon ve ayakkabı seçmeniz rahatınız açısından önemli. Uçuş sırasında mutlaka ayak hareketleri yapmayı ihmal etmeyin. Uzun uçuşlarda yapılması gereken en önemli şey bol sıvı almak ve belli aralıklarla hareket etmek, yürüyüş yapmak imiş. Mesela ayak hareketleri ile ilgili KLM’de not vardı. Arasıra uçak içinde yapacağınız yürüyüş çok önemli, mutlaka dikkat etmelisiniz.

Yaklaşık 15 saatin sonunda Havana’ya indik. Heyecanımız inanılmaz boyuttaydı.

Jose Marti Havaalanı
Jose Marti Havaalanı

Havaalanında, vize ve pasaport kontrolü için uzun bir kuyruk bekledik. Heyecanımızın sebebi biraz da girişte göreceğimiz muamelenin nasıl olacağı idi. Ancak endişeye gerek olmadığını bekleyiş sonunda gördük. Avrupa’da olmayan bir kibarlıkta pasaportumuz ve vizemiz kontrol edildi ve vize üzerine mühür vuruldu.

Vizenin 1 parçası görevli tarafından alınırken, diğer kısım dönüşte verilmek üzere iade edildi. Pasaportumuza herhangi bir mühür vurulmadı. Bu konuda anlayışlı oldukları kadar dikkatliler. Ancak siz de memura vizenin pasaporta vurulmaması ile ilgili talebinizi iletebilirsiniz.

Havaalanı o kadar sıcaktı ki bavul beklerken çok eziyet çektik. Maalesef bavul teslim bölümü kalabalık ve tavanı basık olduğu içinde havasızdı. Çantanıza uçaktan küçük bir şişe su alabilirsiniz.Bavulumuzun çabuk gelmesi için ve oradan kurtulmak için dua ettik durduk. İyi ki yalnız değilim yanımda can dostum, lise arkadaşım Serap vardı. Bavulumuzu aldıktan sonra hızlı adımlarla çıkışa yöneldik.

Uçakta bir form verdiler, Küba’ya gelirken yanımızdaki elektronik eşyaları deklare etmemizi istedikleri için bu form doldurulmalıymış. Geri dönüşte belki kontrol edilir diye de uyardılar. Çıkış kapısının önünde 2 memur ve form vermek için bekleyen uzun bir kuyruk vardı. Görevliler tek tek formları topladıkları için kısa bir bekleyişten sonra formu teslim ettik ve dışarı adım atabildik.

Kaç derece olduğunu bilmiyorum ama çok sıcak ve yakıcı bir güneş olması nedeniyle uçakta kullandığım mont işte o an tonlarca ağırlığında idi.

Alanda bizi almaya gelen yerel rehberimiz Irianne ile de tanıştıktan sonra 27 kişilik grubumuzu bekleyen otobüse doğru devam ettik ve yerleştik.

Tatilimiz boyunca tur ile gittiğimize sadece gruptaki bazı çatlak seslerden dolayı pişman olduk ancak bunlar geçti. Herşey mükemmeldi. Tatilde genelde kötü anılar çabuk unutulur.

Bizim kullandığımız tur otobüsü ve toplam adedi binleri bulan diğer otobüsler devlet kontrolünde tek bir firmaya bağlı. Mavi beyaz ve Transtur otobüslerinin plakasının dışında numaraları var. Bu numaralarla otobüsü bulabiliyorsunuz. Çünkü tüm otobüsler birbirinin aynısı. Sakın otobüsünüzün numarasını unutmayın.

Küba’da telefon da, internet te var. Ancak pahalı. Saat farkı nedeniyle zaten telefonla saatlerce vakit harcamaya gerek yok. Sadece evdekilere iyiyim demek yeterli. Ve bana sorarsanız telefon bağımlılığından kurtulmak için harika bir fırsat. Tam bir detoks yeri. Öyle ki adanın pek çok yerinde telefon çekmiyor. Düşünsenize ne harika bir şey. Eskiden telefon mu vardı…Internet otellerde var ancak, biz tatilimiz boyunca kullanmadık.

Ayrıca Küba’da olduğum süre boyunca telefonumun saati dışında saat de kullanmadım. Belki siz de bunu deneyebilir, zamanı akışına bırakabilirsiniz tabi tura dahil olunca böyle bir şansınız yok, herşey bir program çerçevesinde yapıldığı için saati unutmak mümkün değil.

Otobüste toplandıktan sonra Havana’da kalacağımız otele, Telegrafo’ya doğru yola çıktık. Telegrafo mavi boyalı ve merkezde yer alan temiz, güleryüzlü personeli olan bir otel. Otelin önündeki cadde oldukça hareketli, sırtınızı otele verdiğinizde caddede sağ tarafa doğru gittiğiniz de National Capitol Binası ve meydanı göreceksiniz. Sol taraf ise yol boyunca birbirinden ilginç evlerin olduğu bir cadde. Yine otelin sol yanında oldukça başarılı bir italyan lokantası var, pizzaları harika.

Capitol,Havana
Capitol,Havana

Çok pahalı değil, dinlenmek için ideal. Personeli oldukça güler yüzlü. Ancak yemekler Küba’da her yerde olduğu gibi geç geliyor. Çok açsanız mutlaka sabırlı olun. Menüde yer alan limonata sıcak bir gün için ideal bir içecek. Ancak bahsettiğim limonata bizim bildiğimiz gibi değil. Buz ile karıştırılmış şekilde servis ediliyor. Deneyebilirsiniz. Restaurantın adı Prado y Neptuno.

İlk gün, 23 Nisan ve gün bizim için aradaki 7 saatlik fark nedeniyle oldukça uzun geçti. Yorgun ve uykusuz olduğumuz için ne kadar dinlenmek istediysek de okyanus balığı olan akşam yemeğimizi yemek üzere Havana’ya yukarıdan bakacağımız , La Torre adında bir restoranta gittik.

La Torre,Havana
La Torre,Havana

Belki alışkın olmadığım bir balık olduğundan belki de pişirme şeklinden dolayı, yorgunlukta eklenince ilk akşam yemek yiyemeden geçti. Bu zaten ihtimal dahilinde tutulmalı. Yemek konusunda hassassanız belki ilk gün için yanınıza bisküvi, sandwich alabilirsiniz. Hatta kahvaltıda Türk usulü kahvaltıyı sevenler birkaç gün için vakumlu zeytin ve peynir alabilirler yanlarına. Çünkü gezerken acıkırsanız maalesef etrafta yiyecek birşeyler bulmanız zor.

Sıcak hava da su içmeyi ihmal etmeyin, suyu mutlaka kapalı şişelerden için. Kaldığımız otellerde su mevcut. Büyük şişe 3 CUC=€3’ya satılıyor, bazı büfelerde ise 1,5 CUC= €1,5’a alabilirsiniz.

Gündüz yada gece farketmez hava sıcak olduğu için her yerde buz kullanılıyor. Buz kullanmayı bir kere daha düşünün derim. Buzun hangi sudan ve nasıl hazırlandığını bilmediğiniz sürece risk olabilir, sindirim sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle hassas bünyeliyseniz daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Belki doktorunuza a danışarak yanınızda diyare için bir ilaç getirmeniz iyi olur.

24 Nisan : Havana’da ilk günümüz. Otelden yürüyerek meşhur Obispo caddesine geldik. Otelimiz merkezi bir yerde olduğu için sokağa yürüyerek ulaşmamız 5 dakikayı buldu. Grup normal olarak fotoğraf çekme telaşına düşünce toparlanması oldukça zor oldu.

Obispo, Havana’nın en meşhur caddesi ve oldukça da kalabalık.

Obispo
Obispo

Cadde üzerinde, dükkanlar, ezcaneler, kitapçılar, galeriler, muhteşem güzellikte binalar yer alıyor. Yürüyüş sırasında küçük bir dersliği olan okula da rastladık. Hatta Küba’nın en eski eczanesi Johnson Drug Store’a da uğramayı ihmal etmedik.

Caddeden yürüyerek Ernest Hemingway’in Havana’da bulunduğu dönemde kaldığı Ambos Mundos otelinde  Hemingway’in anılarıyla dolu ve bir görevli eşliğinde gezdirilen 511 nolu odasını ziyaret ettik.            Hemingway’in yatağı, çalışma masası, ayakta dururken yazı yazmasına olanak sağlayan düzeneği olan daktilosu odada koruma altında sergileniyor.

Hemingway 511

Ernest Hemingway, hayatının bir dönemini Küba’da geçirmiş, aldığı Nobel ödülünü cüzzam hastalarına kullanılmak üzere Küba’ya armağan etmiş bir yazar.

Heminway'in odasından
Heminway’in odasından

Ambos Mundos otelinden çıkıp, Hemingway’in bulduğu ve meşhur ettiği içki olan Daiquiri’yi içmek üzere müdavimi olduğu Floridita Restaurant’a yöneldik. Tüm bu mekanlar yürüme mesafesinde olduğu için şanslıyız. Şeker, Rom ve yeşil limon suyu ile hazırlanan, alkolsüz de  tercih edebileceğiniz Daiquiri bana sorarsanız içki sevmeyen biri olarak sadece soğuk olması sebebiyle tercih edilebilir.

Floridita’ya küçük bir kapıdan adım attığımız an içerisinin büyüklüğü ve bir o kadar kalabalığı bizi şaşırttı. Mekan, bar ve restaurant kısmı olarak 2’ye ayrılmış. Capcanlı çalan müzik eşliğinde dans edenler, bar ve masalarda oturanların arasından içkimizi alıp ortama uyum sağladık. İçerisi o kadar kalabalıktı ki en fazla yarım saat kalabildik. Siz yine de Floridita’yı görmeden, orda bir içki molası vermeden dönmeyin.

24 Nisan Hemingway’in izlendiği gün olarak geçti sayılır. Günün 2.yarısında yaşamını sürdürdüğü çiftliğini ziyarete gittik.

Hemingway çiftlik evi

Oldukça yeşil büyük bir alana kurulu olan çiftlik evinin içi ziyarete açık değil. Kapı ve pencerelerden oda içlerini görebilirsiniz. Çiftlik sınırları içinde devasa boyutta ağaçlar var. Yağmurların etkisiyle tüm ada başta palmiyeler ve muz ağaçları olmak üzere yoğun bir ormana sahip. Hemingway çiftliği de hem ağaç hemde çiçek açısından oldukça zengin bitki örtüsüne sahip. Büyük bir yüzme havuzu ile Hemingway’in balık tuttuğu teknesi de çiftlik arazisi içinde yer alıyor. Burayı sevmemek mümkün değil. Bahçenin dışında turistik eşya satan küçük dükkanlar ile soğuk birşeyler içebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz bir yer mevcut.

Hemingway tekne

Evde oldukça fazla av hayvanı doldurulmuş olarak duvarlarda asılı.

Hemingway çiftlik evi 2

Özellikle ava düşkün olan Hemingway’in avlanması oldukça zor olan bir hayvanı avlaması, yine av düşkünü olan Mussolini’nin kulağına gider ve bu hayvanı ister. Hemingway’in cevabı çok net olarak iletilir. Orman orda git ve avla. Hayvanların doldurulmuş bir şekilde duvarlarda yer alması hoş bir manzara değil maalesef.

Devamı Küba Gezi Notları 3’te

Küba Gezi Notları 2 – 2015” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s