Fas Gezi Notları

 

Essaioura
Essaouira

Sonunda …

Gittim, gezdim, geldim… Anneannemin dediği gibi biz gidemedik sen git, gez. Nereye istiyorsan oraya git, aferin kızım. İşte ben böyle gezmeyi seven bir kadının torunuyum. Her gezimden sonra anneanneme özel fotoğraf sunumu yapıyor yada gezdiğim dolaştığım yerleri anlatıyorum. Çok mutlu oluyor. Bir insanı gezmeye teşvik eden, destekleyen ailesi varsa o insan bence çok şanslı. Ailesiyle , sevdikleriyle gezen ise daha da şanslı. Ben bunun için şükrediyorum.

Son üç yıldır çok istediğim ancak bir türlü fırsat yakalayamadığım Fas ülkesine sonunda, hemde Mustafa Andıç gibi değerli bir coğrafyacı gezginin rehberliğinde gittim. Seyahat arkadaşım bu sefer bizim geyikler grubundan Selda Koçer.

18 Eylül’de Kazablanka (Casablanca)’dan başlayan gezimiz 27 Eylül Pazar günü sona erdi. 2015 yılı Kurban Bayramı’na denk geldiği için ilk defa kendi ülkemin dışında da birilerine iyi bayramlar deme şansına eriştim.

Buraya tur programımızı yazmak gibi bir düşüncem yok. Çünkü internette o kadar çok yazı, belgesel varki , onları izlemek ve okumak yeterli. Bende Fas’a gitmeden önce birçok blog okudum, pekçok Türkçe ve İngilizce belgeseller izledim. O nedenle var olanlara bir yenisini eklemek çok da gerekli değil bana sorarsanız. Tabi bu belgesellerin aslında ne kadar yetersiz olduklarını, Fas’ı gördükten sonra anladım.

Su Kuyuları

O nedenle kesinlikle ama kesinlikle Fas’a gitmenizi tavsiye ediyorum. Özellikle Mustafa Andıç’ı (Patagonya Seyahat) takip etmenizde fayda var. Mustafa Hoca ile yapacağınız bir gezi size çok değerli bilgi ve anılar kazandıracak.

18 Eylül’de Kazablanka V.Muhammet havaalanında başlayıp, 27 Eylül’de sona eren gezimiz süresince toplamda 2400 km yol kat ettik. Gezi süresince beni en çok etkileyen yerlerden çektiğim kareleri kısa notlarla buraya aldım. Umarım beğenirsiniz. İyi okumalar.

Rotamız  Kasablanka, Rabat, Meknes, Fes, Erfud, Merzouga (Sahra Çölü), Quarzazate,  Marakkeş, Essaouira ve Kazablanka.

Gezdiğimiz noktaların hepsi güzel yerler. Ancak Fes, Sahra Çölü, Marakeş ve Essaouira tekrar gitmek istediğim yerler arasına çoktan girdiler.Sahra Çölü… Turuncuya çalan, pudra inceliğinde kum taneleri sonsuzluk hissini uyandırıyor. Bir masal diyarı…

Dünyanın Morrocco olarak bildiği , bizim  Fas olarak tanıdığımız  renklerin ülkesi Fas, Türkiye’ye   vize uygulamıyor ancak havaalanında giriş ve çıkışta pasaport polisine verilmek üzere form doldurmak gerekiyor.

Deri

Para birimi Dirhem, 1 Eur karşılığında yaklaşık olarak 10,- dirhem alabilirsiniz. Yaklaşık olarak ifade etmemin sebebi her yer farklı tutarla çarpıyor, döviz oranı değişken. Otellerden yada döviz bürolarından rahatlıkla değişim yapabilirsiniz. Türkiye ile 2 saat fark var. Fas 2 saat geride. Yol ise yaklaşık 5 saat sürüyor. Ülkede Arapça ve Fransızca konuşuluyor. Türk olduğunuzu duyanlar Hasan Şaş diyor. Sanırım bu çok uzun yıllar böyle devam edecek. “Yavaş yavaş Hasan Şaş” cümlesini özellikle alışveriş esnasında bol bol duyduk. Restaurantlarda yemek çabuk gelmiyor, çok açsanız kesinlikle uzun pişme ve hazırlama süresi olan yemekleri sipariş etmeyin. Tajin adı verilen kaplar içinde yapılan yemeğe tajin deniyor. Özellikle tavuklu, sebzeli tajin çok lezzetli. Yemeğin içine kayısı, erik, üzüm de atılarak pişirilen etli tajin de lezzetli. Sıcaklık 30 derece civarında. Hatta bazı yerlerde sıcaklığı daha yüksek hissettik. Sadece okyanus kenarı olan Essaouira gündüz de esiyordu. Dükkanlar rengarenk. Alışveriş sırasında kesinlikle pazarlık etmek gerekiyor. Pazarlık sonucu gerçek değerine yakın sayılabilecek bir bedelle almak istediğiniz şeyi alabilirsiniz. Özellikle renkli şal ve deri terlik satan dükkanlar en çok ilgimi çeken yerler oldu. Ayrıca argan yağı da Fas’a özel bir ürün olduğundan alınabilir. Cilt ve saç için çok faydası olduğunu söyledikleri için ben de aldım.

Fas'ın renkleri

Genelde insanlar çok güleryüzlü ancak izin almadan fotoğraf çekmeyin derim. Uzaktan görüntü alabilirsiniz, ancak yakından izin istemeden yada sohbet etmeden fotoğraf çekmek yanlış anlaşılabilir. Pazarlık ederek taksi kullanabilirsiniz. Eğer kahvaltıda illaki peynir isterim hem de ezine olsun diyenlerdenseniz birkaç gün idare edecek kadar vakumlattırarak yanınıza alabilirsiniz. Yemekler hem bol hemde lezzetli. Panik olmaya gerek yok. Sadece yazdığım gibi servis çok ağır. Heryerde oturup kahve içebileceğiniz mekanlar mevcut. Özellikle Marakeş’te mutlaka akşam dışarda yemek sonrası kahve içmeye çıkın, şehrin ne kadar canlı ve hareketli olduğunu göreceksiniz.

IMG_8581IMG_8580

Nane çayı Fas’ta geleneksel bir çay ve her yerde bol bol içme imkanı bulabilirsiniz, ben sevmedim. Ancak kaktüs meyvesi oldukça lezzetli.

Kaktüs Meyvesi

Nane Çayı ve Bademli Kurabiye
Nane Çayı ve Bademli Kurabiye

Kasablanka ismi çok etkileyici olsa da maalesef  tamamen Hollywood aldatmacası imiş. Biz akşam saati ulaştık. Görebildiğimiz kadarıyla sokakların Taksim’den farkı yok. Etkileyici tarafı sadece ismi. Ama hepsi o. Gündüz gözüyle de sokaklar gerçekten Taksim’e benziyor. Heryerde inşaat var, şehirde bol miktarda şantiye mevcut. İnanılmaz hareketli.

Hasan II Cami Avlu

Hasan II Cami
Hasan II Cami
Hasan II Cami Avlu
Hasan II Cami Avlu

Rabat’a gitmeden Hasan II Cami’ni dışardan gördük. Çok heybetli ve etkileyici. 25bin kişi içerde, 80bin kişi dışarda aynı anda ibadet edebilirmiş. Atlas okyanusunun dalgalı görünütüsü yanında mavi rengin hakim olduğu cami ilk anda etkileyi. Ancak bu devasa yapının mütevazilik ve sadelikten uzak görüntüsü, ihtişamlı duruşu müslümanlıktan çok uzak geldi bana. Yine de çok emek verilmiş ve para harcanmış , görülmesi gereken bir mekan. Şimdiki kral VI.Muhammet’in babası Hasan II yaptırmış. Hazır yeri gelmişken söylemek isterim, Fas’ta cami minareleri bizdekinden farklı, kare şeklinde.

Ülkenin genelinde evler az katlı. Yüksek yapı yok. Büyük ve kirli yapılaşmadan sonra Fas’ta gözlerimiz ve gönüllerimiz dinlendi. Hurma ağaçları, mavi beyaz gökyüzü, sıcak ancak bunaltmayan hava ve en önemlisi güleryüzlü insanlar çok etkileyiciydi.

Başkent Rabat çok düzenli ve temiz bir şehir.Konsoloslukların yer aldığı  geniş caddeleri ile düzenli bir şehir. Yüksek duvarları olan bahçelerden renkli çiçekler ve özellikle begonviller sarkıyor. Öyle ki Rabat’ta bir yerden geçerken palmiye ağacına benzetilerek yapılmış baz istasyonu gördük. Gerçek olup olmadığını anlamak için dikkat etmemiz gerekti. Rabat’tan sonra gittiğimiz şaraplarıyla ünlü Meknes şehri de gezi programında görülüp, anılar bölümünde rahatlıkla bırakılabilecek yerlerden biri.

Fes Ara Sokaklar

2015 Ortaçağı olarak nitelendirdiğim Fes kenti, kültürel zenginlik bir yana renkli dükkanları, canlı sokakları, medrese ve sarayları ile birbirine benzeyen labirent sokaklarıyla tam anlamıyla eskinin o mis gibi tadını hissedebileceğiniz bir yer. 9800 sokağı olan bu büyüleyici şehir aynı zamanda Kral VI.Muhammed’in en büyük sarayına evsahipliği yapıyormuş.

Fes 1

Yeni ve eski olarak iki bölümde gezilebilen Fes’in en etkileyici yeri, duvarların arkasında kalmış daracık sokakların birbirini kestiği, medreselerin yer aldığı Medine.

Çarşı

Eski Fes daracık sokaklardan oluşuyor, insanların alışverişini yaptığı eski zamanda donmuş kalmış bir yer. İnsan kendini bırakmak ve o sokaklarda saatlerce yürümek istiyor. Rehberimiz Mustafa Andıç, bu sokaklarda kaybolmanın ne kadar kolay olduğunu söylediğinde bu kadarını tahmin etmemiştim. Ancak çok haklıymış. Kaybolmak çok kolay bu geçmişte kalmış sokaklarda.

Fes

O daracık sokaklarda yürürken bir anda Şanlıurfa’nın o eski çarşısını hatırladım. Çok da benzettim bazı yerlerini. Birbirini kesen dar sokaklar arasında, insan kalabalığı ve bağrış çağrış sesleriyle yol almak çok zor olsa da hiçbirşeyi gözden kaçırmamak için çabaladık durduk. Kalabalık sokakta ilerlerken bir kapıdan içeri girip muhteşem Bou İnani medresesini gezdik. 14yy’da Sedir ağacından muhteşem oymacılık örneklerini görmek çok etkileyiciydi. Medresenin geniş avlusunda dinlenirken yağmur sürpriziyle de karşılaştık. Kısa bir serinleme yaşadık.

Külliye

Tabakhanelerin de yer aldığı Fes kentinde dericilik oldukça meşhur. Heryerde karşınıza çıkıyor deri eşyalar. Ancak Fas’a gitmeden incelediğim fotoğraflarda gördüğüm deri işleme alanlarının, biz gittiğimizde boş olması hayal kırıklığına uğrattı beni. Çünkü rengarenk fotoğraflar çekmek istemiştim. Neyse bir sonraki  Fas gezisine bıraktım hevesimi.

Fes Dericiler

Kaldığımız otel yeni Fes’teydi. Palmiyeler ile süslenmiş uzun yürüyüş caddesi o kadar geniş ki, gidiş geliş olan yol kenarlarındaki kaldırımların dışında yolun ortasında oturma yerleri yapılmış. Bu şekilde cadde trafiği ikiye ayrılmış. Sürücüler hızlı ve sabırsız.

Yeni Fes
Yeni Fes

Fas ilginç ve gerçekten Türkiye gibi farklı iklimleri yaşayabileceğiniz bir ülke. Çöl sıcağından yada deniz kenarından kayak yapabileceğiniz dağlara kısa bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Hatta bizim ülkemizde göremediğimiz gel-git (medcezir) olayı inanılmaz derecede fark ediliyor. Okyanus metrelerce çekilip futbol sahası büyüklüğünde kumsallar oluşturuyor. Tabi ki ksıa bir süreliğine.

Essaouira
Essaouira

Marakeş ise Fas’ın diğer etkileyici ve bir o kadar kalabalık şehri. En meşhur meydanı El Fena’da geçireceğiniz birkaç gün sonrası gerçekten Fas’ta olduğunuzu anlarsınız.

El Fena Marakeş

Meydanda, yemek satanlar, hediyelik eşya dükkanları, kınacılar, yılan oynatıcıları, cafeler, restaurantlar kısaca ne ararsanız var. Yılan oynatıcılarının yanına yaklaşmak mümkün değil, çünkü bakışınızı hissettikleri an peşinize düşüp para istiyorlar. Fotoğraf çekmek için pazarlık etmek gerekiyor. O kadar kalabalık ki itiş kakış içinde aynı anda heryeri ve herşeyi görmeye çalışmak oldukça yorucu ancak çok keyifli.

El Fena Meydanı

El Fena Portakal Suyu

Çöle geçiş noktamız Erfud… Sonunda gezimizin en özel rotası Sahra Çölüne ulaştık.

Sahra Kumu

Çölde develerle yapacağımız gezi için araç değiştirdik ve Jiplere geçtik. Yaklaşık 30 dakikalık toz bulutu ile yaptığımız jeep geçişi şöförümüzün neşeli tavırları ve arap ezgilerinden oluşan hiphop müzikleriyle keyifliydi. Merzouga’da jeepten indik ve çöl kumuna ilk adımlarımızı attık.

Çölde beklemek

Ve karşımızda etkileyici kum tepelerinden oluşan çöl. Turuncu renkli, incecik kum taneleri o kadar yumuşak ve yapışkan ki, kum taneciklerini elimizde hissettiğimiz an gerçekten çölde olduğumuzu anladık.

IMG_8896

Ve çöle gelip de deveye binmeden dönmek olmazdı. Bizi bekleyen develere binerek birkaç saatlik çöl gezimizi unutulmayacak anılarla tamamladık.

Deve

IMG_8865IMG_8867

IMG_8864IMG_8874

Çöl dönüşü kilometrelerce genişlikteki alana yayılmış fosil yataklarını görmek de etkileyiciydi. Milyonlarca yıl öncesine ait fosillere dokunmak etkileyiciydi. Ayrıca bol olması sebebiyle, bu fosillerin iç ve dış mekanlarda yer döşemesi ve eşya olarak kullanılması beni çok şaşırttı. Çok şık olduğunu söylemeliyim, her eve lazım:)

Fosil

Fas’ın en güzel yerlerinden bir diğeri okyanus kenti olan Essaouira. Muhteşem bir havası var. Kalabalık bir şehir ve bir o kadar da güvenli. Sahili o kadar uzun ve gelgit nedeniyle genişti ki harika fotoğraflar yakalama şansımız oldu. Çok büyük bir çarşısı var. Deniz kenarında oturup yemek yiyebileceğiniz, kahve içebileceğiniz çok fazla seçenek mevcut.

Kale

Farklı yerler görmek, farklı insanlarla tanışmak  isterseniz, eskiye dair şeyleri seviyorsanız mutlaka Fas’ı gezilecek yerler arasına almalısınız. İster bireysel geziyi ister turla gitmeyi tercih edin ama mutlaka gidin. Kesinlikle bayılacaksınız.

Mutlu ve Geziyle kalın…

 

Fas Gezi Notları” üzerine 4 yorum

 1. Ayağına gözüne ruhuna sağlık canım. Gördüğüm yerleri tekrar gezdim, görmediklerim için de merak uyandı. Tekrar gideceğim belki beraber gideriz. 🙂

  Beğen

 2. Fas..!
  Ebru..!

  Gözümü kapatsam ve yazıyı bana okusa birisi, ben de tam da yazıların geçtiği sokaklarda yürüsem, nane çayı içsem,palmiyelerin donattığı caddelerde salınsam, kumun ipeksi dokusuna dokunsam, deveyle boy ölçüşsem ve minikliğimi görsem tekrar..

  Sonra farklı insanların sesleri gelse kulağıma, yaşlı teyzeler bir şeyler satsa, dedeler kırış kırış suratlarıyla sahra çölünü tanıtsa..

  Masal gibi geldi değil mi? İşte o kadar hoş bir anlatım olmuş! Seyahatlerini, kendi gittiğim yerler dahi olsa yeni bir gözle senin kaleminden birkez daha okumak çok iyi geliyor.. Ve dahası; Fas gidilecek yerler listesine yazı sonrası eklendi..

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s