Kapadokya’dan…

Kapadokya, Orta Anadolu’nun bana göre doğanın en muhteşem oluşumlarından biri olan peribacalarını, yer altı şehirlerini, vadilerini barındıran bir bölge. Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde şehirlerini kapsıyor.

1992 yılında, henüz öğrenciyken ilk gezimi Kapadokya’ya yaptığım için mi bilmiyorum , Kapadokya en sevdiğim yerlerden bir tanesi. Bir kere çok ama çok romantik. Buna ilave, tarihi bir bölge. Yürürken tarihin içindeymişsiniz hissine kapılıyorsunuz. “Kadınları okutunuz”, “İncinsende incitme”,”Her ne ararsan,kendinde ara” diyen ünlü Türk düşünürü ve gönül adamı   Hacı  Bektaş Veli türbesi de bu bölgede.

Yürüyüş yaparken neredeyse her yerden görülen, muhteşem bir manzaraya sahip Uçhisar kalesi ve farklı tip ve boyutlardaki peribacaları heyecan duymanıza sebep oluyor. İnsanların milyonlarca yıl önce korunma amaçlı yaşadıkları yer altı şehirleri mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. Vaktiniz olursa Avanos’ta çömlek atölyelerini gezebilir, at çiftliklerine gider at turu yapabilirsiniz. Bölge şaraplarıyla da meşhur, özellikle Turasan Şarap fabrikasının yöreye katkısı çok fazla.

Ürgüp’te Old Greek House, lezzetli yemek yemek ve fotoğraf çekmek için gidebileceğiniz bir yer.

Turistik bölgelerin yazgısı mıdır bilmem ama, Kapadokya’da yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi sonucunda zaman içerisinde  kalabalıklaşmış, saf güzelliğini yitirmiş gibi geldi bana. Tabi bunda insan faktörü yine birinci sırada. Bu his pek tabi kişiye ve beklentiye göre değişir, ben kalabalığı, gürültüyü, doğal olmayan şeyleri seven biri olmadığım için bu satırları yazdım. Belki siz farklı hissedersiniz. O nedenle henüz gitmediyseniz tavsiye ederim çünkü bölgenin genel olarak verdiği heyecan hissi kesinlikle aynı…

2016 yılında birkaç günlüğüne ve bu sefer balon turu yapmak üzere Kapadokya’daydım. Umarım benim gözümden Kapadokya fotoğraflarını beğenirsiniz.

 

img_4115
Mutlu ve Geziyle Kalın

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s