Geztronot hakkında…

18 Mayıs itibariyle yayınladığım Barselona notlarımdan sonra içimdeki hiç dinmeyecek  yazma isteğine engel olamayarak hemen yeni yazıma başladım. O anda fark ettim ki, şuana kadar bloğumun ismi ve amacım hakkında hiçbirşey yazmamışım. Hemen Sevilla yazıma virgül attım ve  Geztronot.com ile ilgili aşağıdaki satırlara başladım.

Geztronot.com benim amatörce gidip gördüğüm yerler hakkında tuttuğum notları ve hissettiklerimi yazıya döküp, dostlarımla paylaştığım bir blog. Herhangi bir ticari beklentim olmadığı için, rahat rahat yazabiliyorum yazılarımı.

Tarihi, gezmeyi, kitap okumayı seven biri olarak burada yazdığım cümleler için harika yada çok iyi diyemem, sadece yazmayı seven birinin satırları olarak bir araya gelen bu paragraflar, arkadaşlarımın eleştirileri ve yorumlarıyla yayına veriliyor.  Gezmeye devam ettikçe yazacağım. Allah bana, gezecek sağlığı, zamanı ve parayı verdiği sürece buna devam etmek istiyorum.  Eleştiri her zaman iyidir ve ben de şanslıyım ki yazdıklarımı okuyan dostlarım beğenilerini de iletiyorlar. Blogda sadece beğeni yazıları var çünkü eleştirileri alır almaz yazılarımda gereken yerleri düzeltiyorum 🙂

Bunun için yorum yapan herkese teşekkür ediyorum bu vesileyle.

Geztronot.com’un isim babası Ferhat Korkmaz. Kendisi, benim uzun süredir çalıştığım  otomotiv yedek parça şirketinden iş arkadaşım. Bütün hikaye, iki yıl önce ben her zamanki rutinimde çalışırken, izin alıp gittiğim Küba gezisinden döndükten sonra, çok beğendiğim Küba hakkında tuttuğum notları arkadaşlarımla paylaşmaya karar vermemle başladı.

Küba’yı o kadar beğenmiş ve etkilenmiştim ki, tüm dostlarıma heyecanla Küba’yı anlatıyordum. Fotoğrafları laptopa aldıktan sonra ise kendi kendime gidip gördüklerimi word sayfasına yazmaya başladım. Yazdıkça arkası geldi, sayfalar doldu. Bunun üzerine, aynı şirketten arkadaşım Nilüfer Koçyiğit ile konuşurken birden ortaya blog açma fikri çıktı. Ve ben o anda blog sahibi olmaya karar vermiştim. Blog nedir, nasıl hazırlanır bilmezken Nilüfer sayesinde wordpress ile tanıştım, ancak önümde önemli bir sorun vardı. Bloğumun ismi ne olacaktı…

Geztronot.com

Vee burda kurtarıcım Ferhat devreye girdi. Kendisi Havacılık ve Uzay Mühendisi. Tahmin edeceğiniz gibi, Türkiye’deki çoğu genç gibi o da kendi mesleğinin dışında çalışıyor. Ferhat, hayalgücü ve yaratıcılık konusunda inanılmaz yetenekli bir arkadaşımdır. Bana, gezmek fiilinin kökü “gez” ile, astronot kelimesinden çıkardığı “tronot” harflerinden türettiği ve aslında gerçekte olmayan  “geztronot” ismini  önerdiği zaman, dedim ki “sonunda aradığımı buldum”. Geztronot ismi, hem enerjik, hem yazılarıma oldukça uygun bir kelimeydi. Geztronot.com, artık benim di.

Laf aramızda, kendisi bana hala logo bulacak 🙂

Tabi iş bu kadarla kalmadı, sırada bloğun  tescil işlemleri vardı. Ferhat bir kez daha benim bu konulardaki yeteneksizliğimi yüzüme vurarak “bırak ben hallederim” dedi ve sonunda resmen bloğum hazırdı. Daha doğrusu ben öyle sanıyordum. Bloğun görüntüsünün nasıl olacağına karar verememiştik, onu da çözdükten sonra artık ilk yazımı fotoğraflarla birlikte bloğa yerleştirmek kalmıştı. Emin olun, ilk yazımdaki notlarla ve fotoğraflarla o kadar uğraştım ki, akşamları evde kitap yazarı ciddiyetinde oturup saatler harcadım. Sonunda istediğim gibi olduğuna karar verdikten sonra, sevgili editörüm (ben ona editörüm diyorum) Serap Özgen’e yazımı onaylatıp yayına vermiştim. Tabi bu yazı okuma işini Nilüfer’den de rica etmiş, onun da yorumlarını     almıştım. İlk yazımın yayınlanmasıyla artık benden mutlusu yoktu. O dönemde tüm arkadaşlarım benden çok çektiler, hepsine mahalle baskısı yaparak  bloğumu okumalarını söylüyordum, tabi bu şaka ama yine de ” ve ve ve geztronot.com, ailenizin bloğu” esprisi o dönemde ortaya çıktı. Bu baskılardan nasibini alan sevgili Hüsniye Mıhçı’nın da emeği çoktur bloğumda.

Yazımın yayınlanma heyecanıyla yaptıklarım aslında espri ancak  aynı heyecanı şuan bile hissediyorum. Sanki yazdıklarımı milyonlar okuyormuşçasına heyecanla ve büyük mutlulukla yazıyorum, defalarca okuyor, düzeltiyorum. Şimdi editör ekibime tenis derslerinde yakın zamanda edindiğim güzel bir insanı da dahil ettim. Kendisi bir edebiyatçı, sevgili Özlem Bayram Genç’e de teşekkürler. Size söylemekten mutluluk duyuyorum, Özlem yazdıklarımı beğeniyor. Bir edebiyatçının beğenisi de önemli tabi takdir edersiniz.

Blog adımın bulunmasından bu yana aslında çok fazla yazı yazamadım, hatta bu arada farklı birkaç yere daha gezilerim oldu ancak hem iş hem gezi hem sosyal hayat arasında  pek fırsat olmadı.

2016 yılı sonlarında, iş hayatında geçen uzun dönemde aslında kendime yıl içindeki haftalık izinlerin dışında vakit ayıramadığımı fark ettim. İyice düşündükten sonra, iş hayatının beni ne kadar yorduğunu ve yaşadığım kısır döngünün aslında hiç sonu gelmeyecek yada bir yere ulaşmayacak olduğunu fark etmemle birlikte, 2017 yılını kendime ayırmaya karar vererek işimden ayrıldım. Şuan, Ocak sonundan bu yana çalışmıyorum. İş hayatına yine dönmek niyetindeyim, ancak Eylül yada Ekim ayını hedefledim, eğer istediğim gibi kafama uyan bir yer olursa çalışacağım. Bu arada, yeni geziler planlıyorum ve yarım kalan yazılarımı tamamlıyorum. Dün yayınladığım Barselona, Gaudi’nin bitmemiş eseri gibi yarım kalmıştı, ancak tamamladım ve akabinde yeni yazıma başladım. Sırada , Sevilla, Meksika ve Guatemala olacak. Aralara ufak hikayeler de sıkıştırmayı planlıyorum. Umarım hepsi için vaktim olur ve kelime dağarcığım yeter.

Önümüz yaz. Hepinize hayallerinizin peşinde mutlu güzel günler diliyorum. Benim pek çok hayalim var. Gezmek ve  yazmak bunlardan ikisi sadece. Amatörce de olsa beni mutlu ettiği sürece devam. Şimdi sırada bunların yanında yeni hayallere ulaşmak var. İnşallah.

Bugün 19 Mayıs 2017 Gençlik ve Spor Bayramı, herkese kutlu olsun.

Geziyle ve mutlu kalın.

Ebru Uçku

Geztronot hakkında…” üzerine 3 yorum

  1. Bu çok değerli blogu okumak ve paylaşmak benim için çok keyifli oldu. İnanıyorum ki çok daha güzel yazıları, hikayeleri, deneyimlemeleri ve ‘Geztronot Ebru’nun dünyasını daha yakından tanıyacağım. Ebru Hanım öyle nazik ki blogunda bize de yer vermiş ama onun o güzel yazılarını okumak için onu yazmaya teşvik etmek çok güzel oldu itiraf etmeliyim ki 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s